„A női személyiség alakulásának folyamata tele van belső
küzdelmekkel és örömteli felfedezésekkel. Ha a nő saját személyiségének tudatára ébred,
élete igazi virágzásnak indul.”

Írjon nekünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Ha bármilyen kérdése, véleménye, ötlete, javaslata van, kérjük, írjon nekünk! Email-címeinket a Kapcsolat menüpont alatt is megtalálja.

Hírlevél

Ha szeretne értesítéseket kapni eseményeinkről, programjainkról, kérjük, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Videóink megtekintése - kattintson!

Nincsenek képek

Kapcsolódó érdekességek

Partnereink

Magyar Női
Érdekérvényesítő Szövetség
Perczelné Kozma Flóra Nőegylet
Perczelné Kozma Flóra Nőegylet

Bejelentkezés tagoknak

Kövessen minket a Facebookon!

Lorencz Klára

  • Aszódi Tükör - 2010. augusztus
    Lorencz Klára, a Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete alelnökének cikke az Aszódi Tükörben az MTÖE tevékenységéről és a küszöbön álló "Női méltóság mint emberi méltóság" című budapesti konferenciáról.

  • Az ESWTR 8. regionális konferenciájának jelképét, az alább is látható képet Miroslav Tomasović horvát grafikus tervezte.
    Az ihletet a konferencia arculata, ez évi témája és helyszíne adta.
     

    A színek és formák magyarázata a következő:

    • NÉGYZET – ez egyrészt kemény, zárt forma, másrészt utal a konferencia helyére, hiszen Horvátország címerében és nemzeti zászlajában is piros és fehér négyzetek váltakoznak.
    • GYERMEKLÁNCFŰ – Szétszórja magvait, a négyzeten kívülre is. Szabadságot, felszabadulást és új kezdetet jelképez. Jelzi a szükségességét annak, hogy a társadalom által felállított szűk kereteken, amit a négyzet jelképez, túllépjünk. A megsemmisülő virág magvai az új életre utalnak, és nőalakokat formáznak.
       
    • VÖRÖS SZÍN – az élet áramlását jelentő vér színe.

     

  • Ez volt a neve annak a különös, de még inkább különleges épületnek, amely ebben az évben, 2013-ban helyt adott a teológiai kutatásban érdekelt nők európai egyesülete konferenciájának Drezdában. A ház életről, halálról és feltámadásról mesél.

    DreikönigskircheAz épület alapjául szolgáló több mint kétszáz éves Háromkirályok temploma az 1945. február 13-i drezdai bombázás során leégett, csak a tornya és a külső falai maradtak épen. Később a mellette haladó utcát szocialista sétánnyá kívánta alakítani az akkori rendszer, és a templom maradványait el akarták távolítani. 1977-ben végül győzött a józan ész és a szent akarat: döntés született az újjáépítésről, és 1984-ben, majdnem 40 évvel a templom romba dőlte után, megtörtént az alapkőletétel, elkezdődött a feltámadás. De mit is jelent a feltámadás? Hogy minden ott folytatódik, ahol abbahagytuk? Gondoljuk csak végig Jézus megjelenéseit feltámadása után! Testben támadt fel, de átjutott a bezárt ajtókon. Együtt étkezett a tanítványokkal – aztán eltűnt a szemük elől. S bennük csak utólag tudatosult, hogy lángolt a szívük, miközben magyarázta nekik az Írásokat…

  • Női teológia:
    Meghallgatni, megérteni és válaszolni egy szekularizált és sokszínű világban

    Ezzel a címmel került megrendezésre 2011. augusztus 24-28. között a spanyolországi Salamancában az ESWTR (a teológiai kutatásban érdekelt nők európai társasága) 14. nemzetközi konferenciája.
    A délelőtti előadások három téma köré csoportosultak:

    MEGHALLGATNI: A feminista teológia az igazságtalansággal szemben
    MEGÉRTENI: A feminista teológia egy hitét vesztett kontinensen
    VÁLASZOLNI: A feminista teológia és az új nyelvek


    Délután kiscsoportokban beszéltük meg az elhangzottakat, vagy rövid referátumokat hallottunk a témákban.

  • Új horizontok – ellenállás és jövőkép

    Hogyan lehet a mai, a globalizáció és a neoliberalizmus által erősen befolyásolt nemzetközi kapcsolatokat megélni, formálni? Hiszen ezek a hatások az élet minden területén megnyilvánulnak: politikai túlkapásokban, a hátrányos helyzetűek vagy a kisebbségek elleni erőszakban.

    A mai modern teológiai kutatásoknak és diskurzusoknak témája és célkitűzése e szimbolikus rendszerek erőszakos mivoltának felfedése, és a felszabadítás-teológia révén a vallás ellenálló, gyógyító és jövő formáló hatásának megvilágítása. E törekvésnek kínált fórumot ez év augusztusában a teológiai kutatásban érdekelt nők nemzetközi egyesületének, az ESWTR-nek összeurópai konferenciája is Drezdában. Címe megegyezett e cikkével, célja pedig az volt, hogy a teológia és a vallástudomány területén fogalmazzon meg társadalomkritikát és jelöljön ki egy kutatási irányvonalat, elsősorban a nők diszkriminációjának megszüntetésére irányuló feminista teológia számára.

  • Az Úr letörli a könnyet minden arcról(Iz 25,8 és Jel 21,4) -
    avagy a nők szenvedésének és reményének teológiai megközelítése
     

    Néhány előadás címe ízelítőül:

    • Az 1991-1992 között szerb koncentrációs táborokat megjárt vukovári női elítéltek áldozata és feltámadása
          3000 nő szenvedett a szerb koncentrációs táborokban. A legidősebb megerőszakolt nő egy 80 éves nagymama volt, a legfiatalabb egy 6 éves gyerek! Közülük 14-nek a tanúságtétele olvasható a Suncica – Sunnyc. dokumentumkönyvben.
    • Beszélni a szenvedésről
          Az áldozat fogalma. Különbségtétel az önként bemutatott áldozat illetve a jogtalan erőszakot elszenvedő áldozat között. Komolyan venni és nevén nevezni az erőszakot, ami a nőket a családban, a baráti körben, a munkahelyen és a háborúkban éri.
    • Plasztikai sebészet: Női áldozatok a média színfalai mögött
          Hogyan zsigereli ki ez az üzletág a hiszékeny és a hamis ideáloknak megfelelni vágyó nőket, miközben a felelősséget az áldozatra hárítja: hiszen az átalakítás csakis az ő beleegyezésével történhet…
    • „Hogyha rátaláltok az én szerelmemre, mondjátok neki, hogy a szerelembe belebetegedtem” (Én 5, 2-8)
           Az Énekek éneke mint felhívás a nők számára a társadalmi és vallási határok átlépésére. A szerelem és szexualitás mint istenélmény.

     

  • Női méltóság mint emberi méltóság

    Bemutatkozik a Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete

    Elhangzott:
    2010. június 7. 18:00
    Római Katolikus Hitéleti Központ, Aszód

    Köszöntő


    Szeretettel köszöntöm az egybegyűlteket: szűkebb pátriám, Aszód lakóit, Krisztusban testvéreimet, a különböző keresztény felekezetek képviselőit. Nagy öröm számomra ez az esemény. Úgy érzem magamat, mint egy gyerek, aki először hozza haza örömmel és izgalommal a barátait, hogy bemutassa őket a szüleinek. Aszód az otthonom, a családom, a Magyar Teológusnők Ökumenikus Egyesülete pedig bemutatandó barátaim. Ugyanakkor ők is testvéreim Krisztusban, tehát tekinthetjük a mai alkalmat egy családi találkozónak. Családi találkozónak, ahol együtt emlékezünk elhunyt családtagunkra, aki már nem lehet közöttünk: Andorka Eszterre is, aki Aszódon szolgált segédlelkészként, és egyesületünk jogelődjének alapító tagja volt. Az ő emlékének szeretnénk szentelni azt a közép-kelet-európai konferenciát, amely augusztusban kerül megrendezésre Budapesten. Az egyesületről, történetéről majd elnöknőnk, Perintfalvi Rita fog szólni. Én arról szeretnék most mesélni, hogyan is kerültem kapcsolatba az egyesülettel.

  • Lorencz Klára: Női méltóság mint emberi méltóság.  In Bosch híradó, 2010. 12. sz. 14.

    Az alábbi képre kattintva egyesületünk archívumában olvasható.

     

  • Lorencz Klára: Öt árpakenyér és két hal. In Aszódi Tükör, 2013. szeptember, XXV. évf. 9. sz. 18.

    Az alábbi képre kattintva egyesületünk archívumában olvasható.

     

  • Lorencz Klára: Polka, Węgierka - dwie siostrzenice - Polin, Ungarin sind zwei Schwesterlein.
    Elhangzott az ESWTR 9. Közép-Kelet Európai Regionális Konferenciáján, Gnieznoban, Lengyelországban. (2014. aug. 24-27.)

    Az előadás az alábbi képre kattintva egyesületünk archívumában olvasható, ahogy az előadás prezentációja is.
     



     

     


Egyesületünk örömmel fogadja támogatásukat céljai megvalósításához.
A pártfogást és segítséget előre is hálás szívvel köszönjük!
Isten áldása kísérje életüket,
és segítse Önöket nagy terveik megvalósításában!
 


Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete
UniCredit Bank
Swift-kód: BACXHUHB
Számlaszám: HU65 1091 8001 0000 0062 7729 0003